Święto teatru oraz Julii i Kacpra
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Groblach – Julia Kolano i Kacper Dziurdź – zostali uznani za najlepszych aktorów Wieczoru Teatrów Szkolnych im. Jerzego Wasyliszyna w Cholewianej Górze, który odbył się 17 lutego 2023 roku. Nade wszystko jednak był to wieczór z Melpomeną – zwyciężył teatr, a spontaniczny, żywiołowy odbiór zaprezentowanych spektakli był tego prawdziwym świadectwem. Przewodnicząca jury, znakomita aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Joanna Baran-Marczydło, mogła być zadowolona z przygotowania i gry młodych aktorów a także z poziomu zaprezentowanych spektakli. W jurorskim werdykcie wspierali ją zastępca wójta Gminy Jeżowe – Michał Wasyliszyn oraz polonista-poeta Ryszard Mścisz.
W kolejnej edycji teatralnego wieczoru, który odbywał się w Publicznej Szkole Podstawowej w Cholewianej Górze, zaprezentowały się cztery zespoły teatralne ze szkół podstawowych w Jeżowem Podgórzu, Starym Narcie, Groblach i Cholewianej Górze. Dyrektor Grzegorz Kołodziej powitał wielu przybyłych gości, widzów oraz młodych aktorów i ich opiekunów. Wraz ze sporą grupą zaangażowanych nauczycieli przyjął ich serdecznie, z otwartymi ramionami i z radością zaprosił na artystyczną ucztę w wykonaniu młodych adeptów sztuki aktorskiej. Otwierając Wieczór Teatrów Szkolnych powitał między innymi wójta Gminy Jeżowe – Marka Stępaka, który objął tę imprezę swoim patronatem. Powitał także między innymi przewodniczącego Rady Gminy Jeżowe – Mariana Koca, jurorów, dyrektorów szkół – Annę Piędel, Krystynę Jabłońską, Zygmunta Kowalskiego, zarządzająca oświatą w gminie Martę Koc, dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jeżowem – Marka Kamińskiego. Zaprezentował krótko patrona Wieczoru Teatrów – Jerzego Wasyliszyna, oraz zapowiedział kolejne występy zespołów teatralnych, które miały zaprezentować się w pełnej humoru odsłonie.
Pierwszy na szkolnej scenie zaprezentował się najbardziej liczny (14-osobowy) zespół z Jeżowego Podgórza, przygotowany przez panią Renatę Słodzińską. Spektakl „Awantura w Przechwałkowie” to pełna humoru i żywiołowości opowieść z dydaktycznym przesłaniem, w której przedstawiciele różnych zawodów przekonują się, jak sobie nawzajem są potrzebni. Młodzi aktorzy zagrali z pasją (a w scenie bójki szczególnie), jury zaś szczególnie wyróżniło Gabrielę Zagułę która zagrała podwójną rolę Diabła i Piekarki.
Aldona Klecha wraz z 11-osobowym zespołem ze Starego Nartu przygotowała spektakl „Chodź na słówko”, w którym bajkowe realia zderzyły się ze słowotwórczymi i lingwistycznymi „łamigłówkami”, a wszystko to w pełnej ekspresji i humoru opowieści scenicznej. Wśród wielu udanych aktorskich występów na szczególne uznanie, wyróżnienie – zdaniem jurorów – zasłużyła Aleksandra Lasek w roli Toperza (który poszukiwał swojego dopełnienia słownego „nie”, a jeszcze chętniej „tak”).
Wspomniani już młodzi aktorzy Julia Kolano (czarownica Jadwiga) i Kacper Dziurdź (czarodziej) to bohaterowie spektaklu „Baśniowy ambaras”, który pod opieką Anny Piędel przygotowała młodzież z Grobel (z piątej klasy). Dziesięciu aktorów zaprezentowało się w prawdziwie bajkowej odsłonie, aczkolwiek postaci były nieco uwspółcześnione, a ich rodowód był, można rzec, „wielobajeczny”.
Zwieńczeniem wieczoru był spektakl dość nietypowy. „Pink Ladies Club”, przygotowany przez panią Edytę Walczuk z ośmioosobowym zespołem, to humorystyczna bajkowa gra płciowych stereotypów i charakterów z wielką inwencją a także wyczuciem zagrana przez aktorów. Spektakl obnażył charaktery i charakterki, przynosił zamianę ról i sporo… zalotności. Wśród dojrzale pod względem aktorskim zagranych ról jurorom spodobali się najbardziej Zuzanna Kata jako Mała Su i Kacper Koc w roli Alexa.
Finalne wystąpienie przewodniczącej jury Joanny Baran-Marczydło przyniosło wiele ciekawych aktorskich uwag – tak związanych z szkolnymi prezentacjami, jak i osobistych – a także widoczną radość, satysfakcję z tego wieczoru, który stał się Wieczorem. Następnie wraz z wójtem Markiem Stępakiem, dyrektorem Grzegorzem Kołodziejem i pozostałymi jurorami przewodnicząca jury wręczyła dyplomy z podziękowaniami dla wszystkich aktorów, opiekunów oraz wyróżnienia i nagrody główne. Widownia nagradzała wszystkich uczestników Wieczoru Teatrów Szkolnych rzęsistymi brawami, a młodych aktorów czekała wyjątkowa nagroda – wyjazd do Teatru im. Wandy Siemaszkowej na spektakl z udziałem profesjonalnych aktorów, w tym także z Joanną Baran- Marczydło.
Na koniec gości i uczestników Wieczoru zaprosił na poczęstunek dyrektor Grzegorz Kołodziej. Poczęstunek, który nie tylko przyniósł kuluarowe komentarze po obejrzeniu spektaklu, ale prawdziwą ucztę kulinarną (bo to absolutnie nie były teatralne rekwizyty), która niewątpliwie zasłużyła na nagrodę specjalną.
Oprac. Ryszard Mścisz