W dniu 3 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi kolegami ze Starego Nartu uczestniczyli w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Pustynia Błędowska, Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Ruiny Zamku w Ojcowie czy Jaskinia Nietoperzowa to tylko kilka z licznych atrakcji naszej wycieczki. Napięty harmonogram zmobilizował nas więc do wyjazdu we wczesnych godzinach rannych.
Nasza przygoda rozpoczęła się od Pustyni Błędowskiej. Z punktu widokowego Dąbrówka znajdującego się w miejscowości Chechło mogliśmy podziwiać tę największą pustynię w Europie, wysłuchaliśmy również historii jej powstania.
Kolejnym punktem wycieczki był Zamek w Ogrodzieńcu, jeden z jedenastu zamków znajdujących się na szlaku Orlich Gniazd, największa warownia Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej. Zamek Ogrodzieniec położony jest na najwyższym wzniesieniu – Górze Zamkowej, mającym 515,5 m n.p.m, znajdujący się we wsi Podzamcze w województwie śląskim. Fascynujące ale i pełne grozy historie związane z tym miejscem usłyszeli wszyscy uczestnicy wycieczki. Chociaż chcielibyśmy spędzić w tym miejscu więcej czasu to jednak musieliśmy ruszać w dalszą drogę.
Następnym przystankiem w naszej podróży stała się wieś Sułoszowa i jedyny zachowany w całości Zamek w Pieskowej Skale również będący częścią Szlaku Orlich Gniazd a także najbardziej charakterystyczny z Ostańców OPN Maczuga Herkulesa.
Po pysznym obiedzie podekscytowani ruszyliśmy w dalszą trasę Doliną Prądnika obserwując liczne formy rzeźby krasowej takie jak: Rękawica, Brama Krakowska, wąwóz Ciasne Skały czy przepiękną drewnianą kaplicę
pw. św. Józefa Rzemieślnika, którą zbudowano na betonowych podporach umieszczonych bezpośrednio w nurcie Prądnika nazywaną często kaplicą na wodzie.
Uwieńczeniem naszej wycieczki była Jaskinia Nietoperzowa, w której zachwyciły nas formy wewnętrznej rzeźby krasowej (stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie naciekowe, polja, studnie i kominy). Nieliczni mogli spotkać również mieszkańców jaskini…
Fantastyczne historię opowiadał i piękno OPN pokazywał nam przewodnik – pan Tomasz Witecki.